Úvod Vyšívání Ažura - mřížka Ažura – mřížka

Ažura – mřížka

202
0
Ažura
Ažura

Co je ažura

Ažura (mřížky) patří spolu s křížkovou výšivkou k nejčastěji používaným technikám vyšívání, protože jde o techniku snadno zvládnutelnou a přitom s velkým uplatněním. Pro tuto techniku jsou vhodné materiály s pravidelnou plátnovou vazbou, z nichž lze snadno vytáhnout nitě po osnově i útku.


Základní ažura

V místě, kde chceme ažuru vyšívat, vytáhneme počet nití odpovídající šíři ažury, vždy na rubové straně. Vypíchneme jehlu a podebereme tolik nití, kolik jich chceme spojit do svazečku, obtočíme a jehlu vypíchneme těsně pod okrajem ažury. Postup neustále opakujeme a vytváříme pravidelné svazečky. Po dokončení celé řady máme hotovou jednostrannou ažuru, obšijeme-li popsaným způsobem i druhou stranu, máme ažuru oboustrannou.

Ažura
Ažura

Střídavá ažura

Obšijeme jednu stranu tak, jak je popsáno u základní ažury. Při obšívání druhé strany nepodebíráme stejné nitky, ale vždy polovinu nitek jednoho a polovinu druhého svazečku. Pro střídavou ažuru je důležité pracovat vždy se sudým počtem nití.

Ažura
Ažura

Provazová ažura

Vyšijeme základní oboustrannou ažuru a potom po rubu vážeme smykováním středy dvou až tří svazečků. Na smykování můžeme použít jinou barvu vyšívací bavlnky než pro šití ažury, můžeme tak vytvořit zajímavou ažuru dvoubarevnou.

Ažura
Ažura

Proplétaná ažura

Vyšijeme základní oboustrannou ažuru. Při proplétání vedeme jehlu středem tak, že nejprve podebereme druhý svazeček, vrátíme se a přitáhneme první svazeček pod druhý.


Mešterková ažura

Tato technika je specifickým typem ažury šité pomocí pruhu drobných čtverečků, které tvoříme ovíjením pravidelného počtu nitek vodorovnými a svislými stehy, které nestahujeme.

Ažura
Ažura