Úvod Ruční práce Batikování Batika voskem

Batika voskem

289
0
Batika voskem
Batika voskem

Druhy batiky

Batika je ozdobné vzorování jednobarevného textilu pomocí barev. Rozeznáváme dva základní druhy: voskovou batiku a batiku vyvazovanou.


Batika voskem

Batika voskem – vzor na tkanině vzniká kreslením na látku horkým tekutým voskem. Vše, co je přitom voskem zakryto, se nazývá „rezerva“ – chrání látku před proniknutím barvy do míst, které mají mít původní barvu tkaniny. Technika je značně náročná jak na čas, tak i na zručnost a přesnost a samozřejmě i na barevné sladění vzoru. Pro začátek je dobré batikovat jen menší doplňky – šály, šátky, ubrousky, apod. K tomu se dobře hodí jednotlivé motivy nebo ozdobné pruhy, které je možno umístit na menších nebo větších plochách.

Batika voskem
Batika voskem

Na jakou látku batikovat

Jednou z podmínek úspěchu je vhodný textil. Musí to být tkanina s hladkým povrchem, původu buď rostlinného např. jemné bavlněné plátno, batist, popelín, nebo přírodní hedvábí v přirozené slabě krémové barvě, které přijímá „rezervu“ naprosto dokonale, pronikne i na spodní stranu, takže vzor bude jak na líci tak i na rubu úplně nebo téměř stejný. Také jemné umělé hedvábí i další tkaniny je možno batikovat voskem, je však třeba barvení předem vyzkoušet na odstřižku látky. K práci s voskem se nehodí samet, hrubší vlněné látky a tkaniny se strukturálním povrchem.


Batika voskem
Batika voskem

Pravá vosková batika vzniká barvením za studena. Barvy, které jsou k dostání v obchodech však barví za horka, tj. zahříváním a vařením po určenou dobu. Voskovou rezervu však nelze vařit, vosk by se v lázni rozpustil a barva by vnikla do vzoru.