Úvod Pletení Návody na pletení Dírkové vzory

Dírkové vzory

592
0
Uzavírání pleteniny
Uzavírání pleteniny

Jak se pletou dírkové vzory

Dírky na úpletu vzniknou, nahodíme-li v jedné řadě před dvěma spletenými oky (nebo za nimi) a v další řadě nahození upleteme. Kdybychom před (nebo po) nahození oka nesplétali, zvětšoval by se v každé řadě počet ok.


Podle toho, zda před (nebo za) nahozením 2 oka splétáme hladce, anglicky nebo přetažením, naklánějí se dírky vpravo nebo vlevo, takže můžeme vyplétat libovolné vzory podle vlastní fantazie. Na čtverečkovaný papír si zakreslíme požadovaný vzor, dírku naznačíme kolečkem, z toho plyne, která oka musíme splétat a jak.

Dírkové vzory
Dírkové vzory

1. Má-li se dírkový vzor posunovat doprava, splétáme před nahozením 2 oka hladce.
2. Mají-li se dírky posunovat doleva, splétáme za nahozením 2 oka buď anglicky nebo přetažením (1. oko sejmeme bez pletení, 2. upleteme a první sejmuté přes upletené přetáhneme).
3. Potřebujeme-li ve špičce stříškového nebo kosočtverečkového vzoru umístit dvě dírky co nejblíže k sobě, nahodíme, spleteme 3 oka přetažením (1. oko sejmeme, 2. se 3. spleteme a sejmuté oko přes ně přetáhneme) a nahodíme pro druhou dírku.


Zpravidla vzorujeme jen v lícových řadách. Rubové přeplétáme tak, jak se oka jeví, nahozená oka obrace.

Různými kombinacemi těchto základních postupů (event. střídáním ok pletených hladce a obrace) vznikají rozmanité kresby dírkových a krajkových vzorů.

Hotové díly musíme lehce vypnout (rubovou stranou nahoru) a podle materiálu buď lehce napařit nebo jen přikrýt mokrým plátnem a nechat uschnout. Syntetická a směsová vlákna nenapařujeme, úplet by ztratil přirozenou lehkost, vzdušnost a pružnost. K vypínání upletených dílů můžeme použít jen nerezavějící špendlíky.