Úvod Ruční práce Frivolitky Frivolitkový uzel

Frivolitkový uzel

276
0
Ukázka frivolitek
Ukázka frivolitek

Co je frivolitkový uzel?

Základem frivolitkové krajky je frivolitkový uzel, který se skládá z levého uzlu a pravého uzlu. Frivolitkový uzel se kombinuje s pitkami, slzičkami a obloučky a tím se vytváří vzory a ornamenty frivolitkové krajky.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Poznámka: pro výuku frivolitkového uzlu je nejlepší použít dvě různobarevné příze, aby bylo vidět, zda je uzel právně vázán. Jakmile budete uzel ovládat, používá se stejná barva pro obě dvě nitě.

Vodící nit – ta, která je navinutá na člunku.

Pracovní nit – touto nití vytváříme uzlíky.

Ukázka frivolitek
Ukázka frivolitek

Na člunek si navineme vodící nit – např. červenou perlovku. Vodící nití rozumíme ve frivolitkové krajce vždy tu nit, okolo které vážeme uzlíky buď tou samou nití po vytvoření smyčky okolo prstů levé ruky, nebo jinak barevnou nití – jako v našem případě. K červené perlovce přivážeme pracovní nit – modrou perlovku z klubíčka. Modrou perlovku odvíjíme z klubíčka, nestříháme ji. Budeme pomocí ní vytvářet modré uzlíky na červené niti.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Na ukazovák levé ruky si několikanásobně navineme modrou přízí tak, jako při pletení nebo háčkování. Palcem a prostředníkem levé ruky chytneme uzlík, který spojuje obě nitě. Při vázání frivolitkového uzlu vážeme nejdříve pravý uzlík, jako druhý levý uzlík.

Sortiment frivolitkových člunků v e-shopu.