Úvod Vyšívání Gobelíny a gobelínové vyšívání Gobelíny, gobelínová výšivka

Gobelíny, gobelínová výšivka

230
0
Vyšívání gobelínů

Co je gobelínová výšivka

Na samotnou gobelínovou výšivku nepotřebujeme žádnou speciální zručnost nebo zkušenost. Kromě znalosti několika základních stehů, základních pravidel začínání a ukončení příze, potřebujete už jen několik pomůcek a vlastní trpělivost.
Tato technika se u nás používá na vyšívání obrázkových námětů. Kdysi se ale s ní často realizovali i části, které se používali na čalounění stoliček nebo menších pohovek.


Pomůcky pro vyšívání gobelínů

Gobelínové plátno – volba závisí na druhu práce. Většina druhů je z bavlny nebo lnu v různém barevném provedení. Tmavé plátno si vyberte jen na práci s tmavými nitěmi. V opačném případě by prosvítání tmavého podkladu mohlo celý dojem z výšivky pokazit. Gobelínovým stehem můžeme vyšívat např. na panamě.
Gobelínové příze – musí být tak silná, aby překryla nitě tkaniny, na kterou vyšíváme. Nejlépe je použít mulinku – podle použité tkaniny vyšíváme jedním, dvěma či třemi vlákny.
Jehlygobelínové jehly jsou speciální s velkým ouškem a tupým hrotem.
Rám – napnutí plátna na vyšívací rám vám ulehčí práci a výšivka se nebude natahovat ani vlnit.


Gobelínový steh – půlkřížek

Postupujeme jako při vyšívání první řady křížků. Pracujeme stále šikmými stehy, směřovanými vždy jedním směrem. A to vlevo nebo vpravo.

Gobelínový steh - půlkřížek
Gobelínový steh – půlkřížek