Úvod Háčkování Háčkovaná krajka

Háčkovaná krajka

482
0
Háčkovaná krajka
Háčkovaná krajka

Všechny techniky háčkování jsou vhodné k háčkování jednoduchých i složitějších kraječek a krajek, jimiž se zdobí halenky a pokrývky.


Jak přišít krajku k látce

Krajku k okraji přišíváme nebo přímo přiháčkujeme. Aby se obháčkovaná pokrývka praním nesrazila a háčkovaný okraj nezvlnil, musí se látka nejprve vyprat a teprve potom se přišije nebo přiháčkuje krajka, která by měla být rovněž vypraná. Jestliže chceme krajku k okraji přišívat, založíme a zastehujeme nejprve okraj plátna 3/4 cm do rubu a hranu zahnutí obháčkujeme těsně vedle sebe zabodávanými krátkými sloupky. Přečnívající okraj zahnutí na rubové straně těsně pod sloupky odstřihneme. Řada krátkých sloupků okraj plátna zpevňuje a zároveň je základní řadou krajky, kterou chceme háčkovat.

Háčkovaná krajka
Háčkovaná krajka

Jak háčkovat krajky

Krajky je možno háčkovat po délce nebo po šířce. Krajka háčkovaná po délce se háčkuje na základním řetízku potřebné délky nebo se háčkuje přímo k látce způsobem, který byl popsán. Na základním řetízku se zpravidla uháčkuje řada filetových okének (tj. dva dlouhé sloupky a mezi nimi 2 řetízková oka) nebo řada krátkých sloupků. Krajky háčkované po šířce mohou být libovolně široké podle účelu, k němuž mají sloužit.


Jemné kraječky

Jemné kraječky se háčkují z bílé nebo ekru háčkovací příze. Chceme-li pracovat do rohů, musíme vzor předem propočítat, aby vycházel ve všech rozích stejně.

Háčkovaná krajka
Háčkovaná krajka

Háčkované vložky

Háčkované vložky se od krajek odlišují tím, že mají oba dlouhé okraje rovné. Jestliže jsou však oba okraje dodatečně opatřené pikotkami nebo obloučky či vějířky z dlouhých sloupků, mluvíme o portách. Vložky se zpravidla háčkují na šířku, a to tak, aby oba okraje byly utvořeny ze dvou i více dlouhých sloupků, což je nezbytné pro všívání vložky do látky. Z každé vložky můžeme vytvořit krajku, když k jedné z dlouhých stran přiháčkujeme ozdobný lem.