Začátek vyšívání
Při technice hardanger odstřihneme asi 80 cm perlovky, přeložíme ji na polovinu a do ouška jehly navlékneme oba sestřihnuté konce. To znamená, že přeložený konec nitě zůstává na konci.
[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]
Když začínáme vyšívat, vypíchneme jehlu z rubu na líc, uděláme první steh, jehlu vypíchneme na rubovou stranu, na rubu látky provlečeme jehlu přes konec uzlíku, zatáhneme. Steh je pevný a na rubu není žádný uzel. Když nit dochází, podvlečeme ji na rubu mezi stehy tak, aby se ani praním neuvolnila.
Postup vyšívání – hardanger
Hardanger vyšíváme na látku Panamku, která má pravidelnou strukturu. Panamku nejdříve po okrajích obšijeme, aby se nitky při práci netřepily.
Látku přehneme dvakrát na polovinu a nitkami prostehujeme naznačené osy. Průsečík nití určí střed.
Podle kresby vzoru odpočítáme počet nitek od středu látky a začneme s vyšíváním. Látka je během celé práce napnutá na rámu.
[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]
Začínáme všemi hraničními ploškami. Vzor vyšíváme dvojitou perlovkou. Nejčastěji je to 5 zadních stehů přes 4 nitky. Stehy rovnoměrně zatahujeme. Plošky z 5 stehů jsou na sebe kolmé.
Jsou-li na vzoru uložené do čtyřlístků, vyšijeme po diagonále nejdříve jednu, potom v protisměru jejich druhou polovinu. Platí pravidlo: vyšívej tak, aby byla i zadní strana úhledná.
Podle kresby vzoru vyšijeme všechny ostatní části.
Nyní přestřihneme v silněji naznačených místech nitě. Stříháme přesně pod stehy. Pozor, omyl se nedá napravit, proto ještě před přestřihnutím zkontrolujeme počet nití na čepeli nůžek. Jehlou postupně vytahujeme nitky v obou směrech.
[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]
Existuje několik způsobů oplétání volných nití: obnitkou a osmičkovým látacím stehem nebo některým z ozdobných stehů. Nitku vedeme na nové místo odspodu. Začátek nitě zapracujeme pod stehy, také konec. Postup nebo směr zpevňování volných nití může být různý: buď po diagonále, nebo kolem výřezu směrem do středu.
Pikotka se dělá u osmičkového látacího stehu: omotáme 2 a 2 nitky tak, že jehlu vypichujeme od spodu do středu mezi 4 nitky. Po 3. Osmičce uděláme směrem ven 1 smykovací steh, zatáhneme ho a jehlou se vrátíme odspodu mezi 2 a 2 nitky do středu. Zatáhneme je tolik, aby na okraji zůstal malilinký oblouček. To samé uděláme na opačné straně a potom ještě 3 celé osmičkové stehy. Pikotka se začne objevovat po dokončení celé malé plošky.
[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]
Vyšívání okrajů technikou Hardanger:
Jsou-li okraje výřezové, obšijeme je na dvakrát. Nejdříve celými ploškami, které potom ještě jednou svrchu vyšijeme smyčkovacími stehy. Látku za smyčkami vystřihujeme zásadně až potom. Kdybyste vyšili plošky, odstřihli látku, okraj obšili smyčkami, dečka by se po praní rozpadla.