Háčkovaná krajka
Názvem irská krajka je označován druh háčkované krajky, kterou začaly zhotovovat asi v polovině minulého století pilné ženy v Irsku. Byla pokusem o napodobení pracné, staré šité krajky benátské. Zhotovování irské krajky pomocí háčku přerostlo brzy umění selských žen a stalo se zejména kolem Dublinu a Belfastu důležitým světovým průmyslem.
[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]
Jak se háčkuje irská krajka
Technika irské krajky se od obyčejného háčkování liší tím, že není pracována v souvislých řadách. Sestává z jednotlivých motivů a spojovací sítě. Každý motiv je pracován samostatně. Motivů irské krajky je velké množství. Charakteristické a nejčastěji užívané jsou stylizované ploché i plastické květy, růžice, hvězdice trojlístky, kroužky a rozmanité tvary listů.
Materiál pro zhotovení irské krajky volíme podle toho, k jakému účelu bude krajka sloužit.
Motivky se spojují způsobem odpovídajícím zvolenému vzoru. Motivy u hustého vzoru se spojují šitou nebo háčkovanou mřížkou.
[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]
Šité spojky a pavoučky tvoříme z napínaných, hustě obtáčených nití a od jedné spojky ke druhé přecházíme po okraji motivů drobnými obnitkovými stehy. Přitom zároveň spojujeme dvěma až třemi kratičkými stehy dva sousední motivky v místech, kde se stýkají. Háčkovanou mřížku pracujeme z řetízkových ok a krátkých sloupků či pevných ok, jimiž také přecházíme po okraji motivku k další spojce.
Rychlý způsob háčkování irské krajky
Nejrychlejší způsob zhotovení irské krajky je našívání nebo přiháčkování motivů na předem uháčkovanou podkladovou síť.