Úvod Vyšívání Korálkové vyšívání

Korálkové vyšívání

671
0
Korálkové vyšívání

Použití korálkového vyšívání

Korálkovým vyšíváním se nejčastěji zdobí střihově jednoduché šaty – např. bohatá výšivka z korálků nebo flitrů. Umístění výšivky může být různé: buď zdobíme okraje výstřihu nebo rukávů, živůtek, široký pas nebo můžeme vyšívat jednotlivé motivy po celých šatech, bolerku apod.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Našívání korálků

Korálky našíváme u tmavých látek hedvábím v barvě látky. U světlých látek používáme hedvábí v barvě korálků. Připravíme si asi 0,5 m návleku, který připevníme uzlíkem na rubu látky. Jehlu vypíchneme do lícové strany, nabereme korálek, stáhneme jej k látce a jehlu vpíchneme do látky v délce korálku. Další vypíchnutí do líce bude ve vzdálenosti 1 mm nebo o délku korálku dále. Přišívání korálků zadním stehem, s mezerou odpovídající velikosti korálku – viz. obr. Tímto způsobem se vyplňují vnitřky motivů.

Korálkové vyšívání
Korálkové vyšívání

Pokud chceme našívat korálky těsně ležící u sebe po obrysu motivu, navlékneme si je na nit. Potom je vedeme po obryse motivku a za 2 až 3 korálky, v kulatinách za každým korálkem, přišijeme kratičkým kolmým stehem nitku na níž jsou korálky navlečené. Šikmým spodním stehem pak přejdeme o délku jednoho nebo více korálků dále.

Korálkové vyšívání
Korálkové vyšívání

Korálky můžeme přišívat i jednotlivě, bez předlohy tak, že je našíváme kolem výstřihu hustě a potom cca do výše prsou čím dále od sebe až do ztracena. Chceme-li docílit výraznější výšivku, použijeme korálky více druhů, např. matné a lesklé buď stejné barvy nebo jedné barvy ve dvou odstínech, či průhledných, mléčných nebo stříbrných i zlatých.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Dlouhé korálky se našívají tak, že nit upevněnou na rubu vypíchneme do lícní strany, nabereme korálek, vpíchneme o jeho délku směrem doprava. Pak se spodním stehem vrátíme do místa vpichu vlevo, znovu protáhneme jehlu korálkem a nabereme další.

Korálkové vyšívání
Korálkové vyšívání

Okraje bolerka nebo konce šerpy se zdobí malými perličkami. Jednotlivé perličky přišíváme dvěma stehy k okraji lemu, kratičkým stehem ji zpevníme (aby se v případě utržení jedné perličky, neodpadly i sousední), pracovní nit vedeme dutinkou lemovky a pak přišijeme další perličku 0,5 cm od první.

Korálkové vyšívání
Korálkové vyšívání

Okraj ukončený třásněmi pracujeme tak, že připevníme nit k okraji lemu, na jehlu navlékneme drobné korálky (kulaté nebo podélné) do délky třásně asi 2 až 4 cm a pak provlékneme znovu nit korálky od předposledního korálku na konci třásně až k lemu, kde třáseň upevníme krátkým stehem. Kratičkým stehem vedeným uvnitř lemu přejdeme k další třásni.