Úvod Vyšívání Křížková výšivka Křížková výšivka

Křížková výšivka

827
0
Křížková výšivka
Křížková výšivka

Jak správně vyšívat?

Pro křížkovou výšivku používáme tkaninu s pravidelnou strukturou tkanou do čtverečků (např. panama, kanava, perličkové plátno, atd.). Křížkový steh vyšíváme přes stejný počet vláken na výšku i na šířku, např. přes 2 x 2 vlákna nebo přes jeden čtvereček tkaniny.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Látka musí být s pravidelnou strukturou, aby nedošlo k tomu, že z kruhu budeme mít nakonec vyšitý ovál (výšivka se „natáhne“ na jednu stranu). Aby křížková výšivka pěkně vypadala, je nutné absolutně přesné vyšívání. Dosáhneme toho tak, že všechny horní stehy musejí jít stejným směrem – pak je dojem z výšivky čistý. Abychom nepropichovali vlákna látky, používáme tupou jehlu se zaoblenou špičkou.

Vyšívací příze a bavlnky pro křížkovou výšivku

Na našem trhu je několik druhů bavlnek určených pro křížkovou výšivku. Nevýhodou ovšem je, že každá firma má své vlastní značení barev (některé – zejména starší české – ani to ne). Také barevná paleta jednotlivých vyšívacích přízí je rozdílná. Mezi české příze patří Balerina (200 odstínů) a příze Mouline z Niťárny (190 odstínů). K cenově dostupným zahraničních přízím patří polská Ariadna (320 odstínů).

Pokud chceme do křížkové výšivky investovat více peněz, můžeme zkusit koupit zahraniční mulinky, např. DMC (450 odstínů) nebo Anchor (440 odstínů). Jsou dražší než české, ale také kvalitnější a lze je koupit v mnoha odstínech. Použitím těchto vyšívacích přízí získá křížková výšivka na kvalitě a přechody mezi jednotlivými odstíny barev jsou „pozvolné“. Zahraniční předlohy pro křížkovou výšivku často mívají uvedeny právě tyto zahraniční vyšívací příze.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Co udělat, aby se nám bavlnky při vyšívání nepomíchaly?

Však to znáte, tmavězelená, zelenošedá, zelená jarní … a je v bavlnkách „guláš“. Samozřejmě, že existují různé organizéry na bavlnky, ale je možné použít jednoduchou metodu – bavlnky naskládat do krabice od bonboniéry (je nízká), kdykoliv můžeme práci ukončit a krabici zavřít a bavlnky se v ní nepomíchají.

Křížková výšivka a olemování krajů

Při sebelepším ručním olemování, se po čase začne výšivka třepit. A tak je výhodnější výšivky zakončovat na šicím stroji – nejdříve látku oentlovat a nakonec kraj přeložit a zašít. V případě vyšívaných ubrusů je možné zakoupit bavlněnou krajku (prodávají různé šířky – od 1 cm) a celý ubrus touto krajkou obšít. Výsledek je velmi pěkný a při praní se již kraje netřepí.

Křížková výšivka
Křížková výšivka

Jak pečujeme o křížkovou výšivku?

S ručními výšivkami zacházíme co nejopatrněji, abychom je museli co nejméně prát, protože časté praní jim neprospívá. Pokud je dobře vypracovaný okraj, můžeme prát v pračce a nic se s výšivkou nestane. Bavlnky jsou v současné době vyráběny téměř stálobarevné, takže pokud dodržíme nízkou teplotu a šetrné praní, nic se nemůže stát.

Žehlení křížkové výšivky?

Vždy z rubu a přes vlhké plátno – jen tak si křížková výšivka uchová svoji plastičnost.