Úvod Ruční práce Kreativní techniky Nátěry dřeva

Nátěry dřeva

16
0

Něco málo o natírání starých židlí, komod, stolů nebo polic.






Jak natírat

  1. Nejprve vybraný kousek nábytku důkladně zbavíme prachu a nečistot. Nejlépe nám to půjde vysavačem a smetáčkem, nakonec použijeme ještě vlhký hadr k otření. Dáváme pozor, abychom pouze otírali a nenamáčeli. Dřevo nesmí být před natírám mokré. Pokud došlo k zamokření, je nutné jej nejdříve nechat dobře oschnout.
  2. Židli, skříňku nebo polici důkladně prohlédneme, zda je nebo není dřevo napadené červotočem. Pokud ne, není nutné penetrovat fungicidním přípravkem a můžeme hned začít natírat.
  3. V případě, že dřevo není silně poničené, můžeme ho natřít například některým transparentním bezbarvým lakem, který umocní přírodní materiál. Stejnou službu udělají i lazury, které podtrhnou kresbu dřeva, zvýrazní léta. Ať již použijeme lesknou nebo matnou variantu, výsledek je vždy perfektní.
  4. Pokud jsou ve dřevu hluboké rýhy, díry po šroubech nebo hřebících, musíme je před natíráním zatmelit. Tmel necháme dobře zatvrdnout, povrch vyhladíme smirkovým papírem a teprve pak můžeme začít natírat. První nátěr zpravidla provádíme základní barvou. Pokud po tomto prvním nátěru jsou vidět nerovnosti po tmelení, je nutní opět přistoupit ke smirkování a vyhlazování.
  5. K dostatečné impregnaci materiálu zpravidla postačí dva nátěry.
natírání starých židlí, komod, stolů nebo polic
natírání starých židlí, komod, stolů nebo polic

Čím natírat

V nabídce výrobců jsou barvy pro vnitřní a venkovní použití, ředitelné vodou nebo ředidlem. Barvy ředitelné ředidlem lépe pronikají do dřeva, takže je i lépe chrání, proto se častěji používají na venkovní nátěry. V interiéru docela dobře vystačíme s barvami ředitelnými vodou.

Natírat budeme štětcem nebo válečkem, Budete-li lakovat židli, zvolte štětec. Jestliže se pustíte do restaurování stolu, budete potřebovat tenký štětec na hrany a váleček na větší plochy.