Úvod Pletení Pletení na stroji Olemování výstřihů

Olemování výstřihů

120
0
Pletený výstřih
Pletený výstřih

Výstřihy lemujeme zpravidla háčkovaným nebo pleteným lemem.


Háčkovaný lem

Abychom docílili pěkného vzhledu a čistého vypracování, uháčkujeme nejdříve okolo výstřihu řetízek pevným okem – píchneme do úpletu, nabereme přízí a protáhneme ji okem na háčku, nenahazujeme. V další řadě pícháme do poloviny oka. Uháčkujeme jednu až dvě řady krátkých sloupků a lem ukončíme jednou řadou zpětných krátkých sloupků.

Pletené lemy

Lemy špičatého výstřihu

a) začneme na potřebný počet ok a pleteme do poloviny výšky olemování. Na obou stranách ubíráme v každé druhé řadě po jednom oku. V druhé polovině lemu oka stejným způsobem opět přidáváme. Pokud je výstřih hlubší a na olemování počet jehel nestačí, upleteme lem ze dvou dílů. Které po upletení spojíme matracovým stehem.
b) upleteme výšku lemu žerzejem. Každé druhé oko vypustíme a vyháčkujeme lícovým okem na rubové straně. Na obou stranách ujímáme jedno oko v každé druhé řadě.

Lem čtverhranného výstřihu

Pleteme obdobným způsobem jako výstřih špičatý. Pokud je čtverhranný výstřih pouze na předním díle, pleteme olemování ze dvou dílů. Pokud je i na zadním díle, pleteme olemování ze čtyř dílů.


Lem kulatého výstřihu

Kulaté výstřihy lemujeme rovnými proužky pletenými ručně i strojem. Pleteme žerzejem, pružnými vzory apod. Lemy mohou být jednoduché i dvojité. Počet řad je určen výškou lemu od nízkého až po rolák.

Přišívání strojově pletených lemů

Lemy přišíváme do výstřihů za obloučky první řady lemu na lícovou stranu úpletu. Uzavřená oka poslední řady přišíváme do rubu. Pokud budeme lem uzavírat řetízkem, můžeme přišít obráceně.