Úvod Pletení Návody na pletení Pletení dutinek

Pletení dutinek

514
0
Pletení dutinek
Pletení dutinek

K čemu slouží pletené dutinky

Využití dutinek je mnohostranné. Můžeme jimi zdobit okraje úpletů, našívat je do různých obrazců, splétat a používat jako pásku.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Jak se pletou dutinky

Dokonce tímto způsobem lze plést na dvou jehlicích i prsty rukavic, a to tak, že oka určená pro prst přesouváme na jednu jehlici – 1 oko vždy ze hřbetní a 1 oko z dlaňové části rukavice. Přední oko upleteme hladce, zadní sejme s přízí vpředu. Dále postupujeme jako u dutinky z více ok. V první řadě úzkostlivě dbáme, abychom přední a zadní oka nezaměnili a neuzavřeli si tím prstový otvor. Dopleteme do potřebné výše, pak oka vrátíme na 3 jehlice a obvyklým způsobem vyujímáme špičku.
Dutého pletení můžeme využít při zhotovování šlí, pásků, dvojitých šál, dvojitých lemů čepic apod.

Dutinky
Dutinky

Dutinky pletené na dvou jehlicích

Dutinky pletené na dvou jehlicích rychle přibývají a mohou být v různé tloušťce, tj. z libovolného počtu ok – vždy však sudého.
Střídavě pleteme 1 oko hladce a 1 oko sejmeme s přízí vpředu. Pleteme bez krajových ok. Na začátku každé řady musí být 1 hladce a na konci řady 1 oko sejmuté.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Dutinka ze 2 ok

Nahodíme 2 oka.
1. ř.: 1 oko upleteme hladce – 1 oko sejmeme s přízí vpředu
2. ř.: a všechny další řady: 1 oko v minulé řadě sejmuté upleteme hladce a 1 oko v minulé řadě upletené sejmeme s přízí vpředu.

Dutinka ze 4 a více ok

1. ř.: *1 oko upleteme hladce – 1 oko sejmeme s přízí vpředu* – postup mezi značkami opakujeme (na konci řady vychází sejmuté oko)
2. ř.: a všechny další řady: *oko v minulé řadě sejmuté upleteme hladce – oko v minulé řadě upletené sejmeme s přízí vpředu* – postup mezi značkami opakujeme (na konci řady vychází sejmuté oko).