Úvod Pletení Návody na pletení Pletení ponožek

Pletení ponožek

750
0
Pletené ponožky
Pletené ponožky

Jak se pletou ponožky

Pletení dokola pěti jehlicemi
Nahodíme potřebný počet ok na čtyři jehlice takto: začáteční smyčku zavěsíme na první jehlici a rozplétáním nahodíme 13 ok.






Další rozpletené oko zavěsíme na druhou jehlici a na ni opět rozplétáním nahodíme 12 ok. Stejně tak na třetí a čtvrtou jehlici. Spletením prvního oka z první jehlice a posledního oka ze čtvrté jehlice oka spojíme (máme 48 ok – na každé jehlici 12). Pátou jehlicí oplétáme po líci stále dokola.

Základní postup pletení ponožek

Punčochy nebo ponožky pleteme obvykle pružným vzorem (např. 2 oka hladce, 2 obrace – stále nad sebou). Pleteme stále dokola na 4 krátkých jehlicích, pátou jehlicí oplétáme. Patu, chodidlo a špičku pleteme žerzejovým vzorem. Na pletací přízi střední tloušťky použijeme jehlice č. 3 – 3,5. Patu i špičku můžeme vypracovat několika způsoby.

Pletení paty

Pata s vroubky
Ponožku dopleteme do potřebné délky. Nad patou máme 48 ok. Polovinu z nich (tj. 24 oka pro nártovou část) dáme na zavírací špendlíky. Nad druhou polovinou pleteme patu takto:
Rub: 1 krajové oko, 2 hladce, 18 obrace, 2 hladce, 1 krajové oko
Líc: 1 krajové oko, 22 hladce, 1 krajové oko.
Tímto způsobem upleteme 16 řad. Dále pak vypracujeme zaoblení paty:
1. řada (rub) – 1 krajové oko, 14 obrace, další 2 oka spleteme obrace v jedno oko a práci obrátíme. Na konci řady máme 7 neupletených ok.
2. řada (líc) – 1 oko sejmeme bez pletení, 6 hladce, další 2 oka spleteme přehozeně (tj. první oko sejmeme, druhé upleteme hladce a sejmuté oko přetáhneme přes upletené oko) – práci obrátíme. Na konci řady máme 7 neupletených ok.
3. řada (rub) – 1 oko sejmeme bez pletení, 6 obrace, další 2 oka spleteme obrace v jedno oko a práci obrátíme. Na konci řady máme 6 neupletených ok.
Opakujeme 2. a 3. řadu až do vyujímání všech postranních ok. Na jehlici zůstane pouze 8 středních ok. Pak nabereme z obou stran krajová oka.

Pata bez vroubků
Ve výši kotníku máme 48 ok. Dalších 8 řad pleteme dokola takto: 24 oka pro patu žerzejovým vzorem )tj. stále hladce); 24 oka pro nártovou část pleteme nadále pružným vzorem (1 oko hladce, pak střídáme 2 obrace a 2 hladce, končíme 2 obrace a 1 hladce.
Pak přesuneme 24 ok nártové části na zavírací špendlíky. Nad zbývajícími 24 oky upleteme 16 řad v líci hladce a v rubu obrace. Rozdělíme oka na tři části po 8 okách a vyujímáním zpracujeme zaoblení paty stejně jako u předchozího popisu. Nabereme krajová oko, oka ze zavíracích špendlíků nabereme na jehlice a pleteme dokola na chodidlové části hladce a na nártové pružným vzorem:
1. a 2. řada – bez ujímání
3. řada – na rozhraní mezi nártovou a chodidlovou částí splétáme 2 oka v jedno oko (poslední oko chodidlové s prvním okem nártové části hladce a poslední oko nártové s prvním okem chodidlové přehozeně).
4. a 5. řada – bez ujímání






6. řada – ujímání jako ve 3. řadě
Dále pleteme rovně bez ujímání až ke špičce.

Pata tvarovaná krácenými řadami
Máme 48 ok. Pod kotníkem upleteme 4 řady tak, že nad 24 oky určenými pro patu pleteme hladce a nad zbývajícími 24 oky nártové části pokračujeme pružným vzorem. Pak 24 ok nártové části navlékneme na zavírací špendlíky.
24 ok pro patu pleteme v lícových řadách hladce a v rubových obrace, přičemž na konci každé řady upletené poslední oko přesuneme na zavírací špendlík. Postupujeme takto:
1. řada – upleteme 24 ok a poslední z nich přesuneme na zavírací špendlík
2. řada – upleteme 23 ok a poslední z nich pak přesuneme na zavírací špendlík
3. řada – upleteme 22 ok a poslední z nich přesuneme na zavírací špendlík.
Takto pokračujem dále, až na jehlici zůstane 8 ok. Pak postup obrátíme a na konci každé řady přibíráme ze zavíracích špendlíků po 1 oku, až dosáhneme původního počtu 24 ok. Potom přesuneme ze zavíracích špendlíků na jehlice i oka nártové části a do potřebné délky chodidla pleteme dokola (nártovou část pružným a chodidlovou žerzejovým vzorem).

Pletení špičky

Špička pletená tradičním způsobem






Oka jsou rozdělena rovnoměrně na 4 jehlicích. Pleteme stále hladce a současně ujímáme splétáním obrace takto: na začátku první a třetí jehlice upleteme 1 oko hladce a další 2 oka spleteme obrace v jedno. Na konci druhé a čtvrté jehlice spleteme třetí a druhé oko obrace v jedno oko, poslední oko upleteme hladce.
Pak přepleteme 1 řadu bez ujímání (hladce, jen nad spletenými oky obrace). Obě řady střídáme 5x, pak ujímáme v každé řadě, až zůstanou na každé jehlici 4 oka (tj. celkem 16 ok), která spojíme pletacím stehem. Konec příze pečlivě zapošijeme.

Špička tvarovaná krácenými řadami
Když dopleteme ke špičce, rozdělíme oka na dvě stejné části. Oka nártové části přesuneme z jehlic na zavírací špendlíky a nad zbývajícími oky chodidlové části pleteme špičku stejným způsobem jako patu (viz. pata tvarovaná krácenými řadami). Pak spojíme oka špičky a nártu pletacím stehem.