Úvod Ruční práce Kreativní techniky Šablonování

Šablonování

73
0

Šablonování je kreativní technika ručních prací, kdy se pomocí šablon s výřezy dekorují látky, papír, dřevo, pletenina a jiné materiály.


Postup při šablonování

Šablonu si můžeme zhotovit z obyčejného papíru, ale vzhledem k tomu, že má pak malou životnost, protože se promáčí a umaže, je vhodná pouze na menší práce. Při troše opatrnosti s ní lze pracovat i při dekorování textilu, nejlépe v kombinaci s foukacím fixem.

Šablonování
Šablonování

Snadněji se pracuje s průhlednou fólií, kterou lze omývat. Návrh vložte pod fólii, vzor překreslete lihovým fixem a vyřízněte jej řezákem nebo vystřihněte ostrými nůžkami.

Pokud pracujeme s vícebarevným potiskem, vytvořte si skládanou šablonu, na níž je obrázek rozfázován podle barev – např. zvlášť vytvořte šablonu listů, zvlášť květů. Na šablonách si vždy vyznačte body pro soutisk do jednoho celku. Začněte od vrstvy se základním obrázkem, postupně přidávejte další vrstvy s drobnými detaily, až vznikne probarvený celek. Zdá-li se vám příprava zdlouhavá, kupte hotové šablony, které jsou z pevnější plastové fólie a jsou naprosto přesné.

Šablonu položte na dekorovaný materiál a připevněte ji lepicí páskou, aby se neposunovala. Pracujete-li s textilem, položte jej na polystyrénovou desku a šablonu připíchněte špendlíky.

Samotné nanášení barev je jednoduché, platí pravidlo – méně znamená více. Barva nesmí podtékat pod šablonou, pracujte tedy malými krouživými pohyby pomocí silnějšího štětce s kulatou hlavou. Ještě před nanesením barvy štětec otřete do hadříku. Pro práci na větších plochách nebo na stěnách je vhodnější kousek molitanové houby, barva se s ní nanáší tzv. tupováním – lehkým vklepáváním.