Úvod Vánoce Štědrovečerní stůl

Štědrovečerní stůl

81
0

Na Štědrý den se schází celá rodina u svátečně prostřeného stolu. Vánoce jsou svátky klidu a míru, lidé si projevují vzájemnou úctu, lásku a přátelství.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Štědrovečerní stůl

Na štědrovečerní stůl patří rybí nebo hrachová polévka a smažený kapr s bramborovým salátem. V dřívějších dobách se jedl hrách, čočka, bramborová nebo rybí polévka. Pekl se kubu z krup a česneku. Nesměla chybět upečená vánočka.

Ten, kdo se od rána v tento den postí, může podle lidového zvyku večer uvidět zlaté prasátko. Z kapra schovaná šupina podle pověry přinese lidem peníze.

Vánoce
Vánoce

Jak to bylo v dřívějších dobách?

Ke štědrovečernímu stolu se zasedalo s první vycházející hvězdou. Od stolu nesměl nikdo vstávat dokud všichni nedojedli. Pak všichni šli k vánočnímu stromečku, který byl ozdoben sušenými jablíčky, švestkami, ořechy, cukrovím a řetězy. Zapálili se svíčky a zpívali koledy. Na štědrý večer neměl mít nikdo u sebe žádnou cizí věc, protože by ho v dalším roce čekala smůla a neštěstí. Když se blížila na Štědrý den půlnoc, všichni lidé spěchali do kostela, na „půlnoční mši“.