Úvod Vánoce Symboly Vánoc

Symboly Vánoc

131
0

Koledy

Koledy nebo také hudba Vánoc byly nedílnou součástí oslav narození malého Ježíška.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Koledy byly velmi rychle se šířící vánoční kratochvílí, kterou ve středověku šířili po celé Evropě potulní žáci. Vznik našich nejstarších koled se datuje někdy do doby předhusitské.

Purpura

Purpura patřila neoddělitelně do staročeských Vánoc. Podle některých zdrojů pochází pálení purpury ze starého keltského zvyku, kdy Keltové o slavnostech zimního slunovratu pálili na otevřeném ohni voňavé jehličí. Purpura je směs kadidla a vonných rozdrcených dřev, které po zapálení voní.

P.F.

K hezkému a milému zvyku patřilo posílání novoročních přání, tzv. PF, což znamená Pour féliciter (pro štěstí). Novoroční přání se od vánočních blahopřání odlišují především v námětech a obsahu. Vánoční přání jsou spíše romantická, oproti tomu ta novoroční připomínají rozloučení se starým rokem, spojené s veselím.

Vánoční pohledy

Předchůdcem vánočních pohledů byly blahopřejné lístky, které zdobily různé ozdobné nápisy. Nejoblíbenějšími motivy českých vánočních pohlednicích se staly jesličky, vánoční stromeček, zasněžené krajinky, andělíčci a Tři králové.

Vánoční hvězda neboli Poinsettie

Vánoční hvězda patří k moderním vánočním symbolům. Poinsettie má husté zelené listy, které jsou na vrcholcích zbarveny sytě červeně.

Další symboly Vánoc

K nejznámějším symbolům Vánoc patří vánoční stromeček, dárky, jmelí, adventní kalendář a věnec, Ježíšek a zlaté prasátko.