Úvod Vyšívání Tenerifa neboli sluníčková krajka

Tenerifa neboli sluníčková krajka

233
0
Tenerifa
Tenerifa

Technikou tenerify je možné tvořit hezké závěsy z vlny a provázků.


Postup při tvorbě tenerify:

Připravíme si tvrdší podkladový materiál, nejlépe kartón, na který si narýsujeme kruh potřebné velikosti. Obvod kruhu si rozdělíme na pravidelné díly, jejichž počet musí být sudý. V označených místech si vyrazíme dírky a prošijeme je dvakrát pevnou nití předním stehem.

Tenerifa
Tenerifa

Tato nit bude tvořit pomocnou konstrukci, a proto musí být pevná. Potom osmičkovým způsobem věšíme na tuto konstrukci nitě (vlnu), které budou tvořit osnovu kruhu.

Tenerifa
Tenerifa

Přesně uprostřed nitě svážeme a začneme vyplétat krajku. Připravíme si delší nit, aby nám stačila i na zapracování středu. Navlečeme ji do jehly na vlnu s tupou špicí. Prostředek vyplníme plátnovou vazbou (látáním) asi do výšky 3 cm. Protože máme v síti sudý počet nití, musíme při přechodu plátnové vazby na jinou vazbu provléci poslední řadu dvěma nitěmi.


Tenerifa
Tenerifa

Oplétání dvou nití sítě zadním stehem. Jehlu vedeme přes dvě, případně čtyři nitě spodem dopředu a nazpět se vracíme přes jednu nit. Na zvýraznění průsvitnosti si vytvoříme řadu ažurky tak, že přehodíme druhou nit přes první a síť spojíme tenerifovým uzlem.

Tenerifa
Tenerifa

Spojování sítě tenerifovým uzlem.

Tenerifa
Tenerifa

Tenerifovým uzlem spojujeme dvě nitě, když si připravujeme osnovu na další výzdobu. Tímto uzlíkem ukončujeme též smyčkový okraj sítě. Smyčkový okraj šijeme v určité vzdálenosti od okraje pomocné sítě. Tím si určíme hroty další výplně, která vzniká dalším proplétáním hustou hrachovinovou technikou a tvoříme trojúhelníčky. Přechod jednoho tvaru do druhého děláme tak, že po zaplnění trojúhelníka od hrotu se vracíme jehlou přes vnitřek výšivky nazpět na následující dolní základnu.


Tenerifa
Tenerifa

Ukázka možností různých způsobů výplně.

Tenerifa
Tenerifa

Odpoutání tenerify od podložky:

Na zadní straně kartónu přestřihneme pevnou obrysovou nit.

Tenerifa
Tenerifa

Příprava podkladového materiálu:

Hotová sluníčková krajka nám určuje velikost otvoru v plstěném čtverci. Kruhový otvor je vystřižen o několik milimetrů menší, aby se po jeho obšití daly dobře zachytit obloučky okraje krajky. Dva plstěné čtverce s označeným otvorem uprostřed obšijeme po obvodě kruhu strojem. Plst vystřihneme 1 cm za obšitým okrajem. V určitých intervalech kruh na obvodě nastřihneme, aby se dal kruhový otvor tvarovat. Potom vložíme mezi dvě plsti kartón s vyříznutým otvorem tak, že jednu polovičku prostrčíme otvorem lepenky. Potom hustým obrubovým stehem začistíme všechny čtyři strany. Můžeme však ještě před dokončením vložit do otvoru tenerifu, smyčkový kraj háčkem provléci do rubu a obloučky tam přišít. V druhém případě vložíme krajku do otvoru, všechny obloučky upevníme špendlíky a přišijeme.
Tyto plstěné čtverce můžeme předem ještě vydekorovat různými tvary odlišné barevné plsti, kterou naaplikujeme na podkladový čtverec. Na rohy hotového výrobku přišijeme poutka, na která ho budeme věšet.