Úvod Háčkování Tkané háčkování Tkané háčkování

Tkané háčkování

124
0
Háčkovací příze
Háčkovací příze

Co je tkané háčkování?

Tkané háčkování je v podstatě filetovou technikou, doplněnou vyšíváním předním stehem dvojitou, u slabšího materiálu trojitou vlnou nebo uháčkovaným řetízkem.


Základní mřížka je z dlouhých sloupků, mezi nimiž je jedno řetízkové oko. Aby byla mřížka pevná a pravidelná, zabodáváme sloupky ne pouze za dvě nitky sloupku minulé řady, jak je obvyklé, ale za tři nitky, tj. vbodáváme přímo do sloupku.

Jak háčkovat mřížku u tkaného háčkování

Mřížka se tedy háčkuje takto:
1. řada – do čtvrtého oka základního řetízku uháčkujeme 1 dlouhý sloupek * 1 řetízkové oko, 1 řetízkové oko základu vynecháme a do dalšího uháčkujeme 1 dlouhý sloupek * Část mezi * * se opakuje.
2. řada – 3 řetízková oka na obrácení (nahrazují první okénko v řadě), pak do každého dlouhého sloupku předchozí řady 1 dlouhý sloupek a mezi dvěma sloupky 1 řetízkové oko. Druhá řada se stále opakuje.

Protahování okének


Na hotové mřížce protahujeme okénka předním (látacím) stehem vlákny vlny nebo uháčkovaným řetízkem navlečeným do silné jehly s velkým ouškem a tupou špičkou. Kombinací různého počtu řad a barev mřížky a různým střídáním barev vlny při vyšívání dosáhneme množství působivých vzorů. Práce se protahováním poněkud „smrskne“. Je také silnější než obyčejné háčkování. Věci zhotovené touto technikou jsou velmi pevné a neztrácejí tvar.