Úvod Pletení Pletení na stroji Ujímání ok

Ujímání ok

227
0
Ujímání ok
Ujímání ok

Ujímání jednoho oka

Po upletení deseti řad žerzejem navlékneme očko ujímací jehly do hlavičky poslední jehly v pracovní poloze. Ujímací jehlu musíme držet rovnoběžně s jehlou ve stroji.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Ujímací jehlou zasuneme pak jehlu stroje k dolní liště, až se hlavička jehly uzavře a oko se přesune na ujímací jehlu. Tou pak přeneseme oko na sousední jehlu a zasuneme za jazýček. Na poslední jehle máme nyní dvě oka, která se v další řadě spletou v jedno. Ujímat po jednom oku můžeme na obou stranách současně.

Ujímání ok
Ujímání ok

Ujímání jednoho oka dvojjehlou

Dvojjehlou nabereme poslední dvě oka a přesuneme je o jednu jehlu ke středu úpletu. Máme tedy od okraje na první jehle jedno oko a na druhé jehle dvě oka. I v tomto případě můžeme ujímat současně na obou stranách.

Ujímání ok
Ujímání ok

Ujímání více ok – uzavírání celých řad

Ujímáme vždy na straně příze a jezdce. Uchopíme přízi a položíme ji do hlavičky poslední jehly. Druhou rukou uchopíme jehlu za kolínko a stahujeme ji směrem k zadní liště. Jehla se uzavře a nit se protáhne okem na jehle. Utvoří se nové oko, které ujímací jehlou přesuneme na sousední jehlu a ručně zasuneme za jazýček, kde jsou nyní dvě oka. Přízi položíme do hlavičky jehly a protáhneme ji oběma oky na jehle. Takto pokračujeme do uzavření potřebného počtu ok, případně celé řady.

Chceme-li uzavírat oka volněji, položíme přízi dvakrát na stejnou jehlu a dvakrát ji protáhneme, než oko převěsíme – tomuto druhému oku říkáme „vzdušné“.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Chceme-li docílit hladké okraje, uzavíráme oka řetízkem:
A – bez příze – před uzavřením přepleteme poslední řadu s řadičem hustoty o pět čísel vyšším. Uvolníme jehly z lamel a vyplétacím háčkem sejmeme jedno oko, zasuneme ho za jazýček a sejmeme druhé oko. Pak protáhneme druhé oko prvním. Protažené oko dáme za jazýček vyplétacího háčku, sejmeme další oko a tak pokračujeme až do konce řady.
B – s přízí – na straně příze sejmeme vyplétacím háčkem jedno oko, přízi nahodíme a protáhneme sejmutým okem. Oka necháme na háčku, sejmeme další oko, obě oka dáme za jazýček, do hlavičky nahodíme přízi a protáhneme oběma oky na háčku. Na háčku zůstane opět jedno oko, ke kterému přibereme další oko, a tak pokračujeme až do konce řady.