Předlohy pro vyšívání
Předlohy pro nekřížkové vyšívání mívají jak obrysy, tak detaily, označující plochy, které budou vyšité samostatně. Při vyšívání květinových motivů se postupuje tak, že se každý list vyšívá zvlášť, vyplní se bavlnkou. Zvláštní pozornost je třeba věnovat každému okvětnímu plátku, který se vyšívá samostatně. Obvykle se vyplňuje celá plocha každého okvětního plátku (když nepočítáme speciální výšivky typu Richelie).
[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]
Vzory pro vyšívání bývají velikostí voleny tak, aby jednotlivé plošky šly snadno vyplnit a stehy nemusely být příliš dlouhé a tudíž se potom neshrnovaly nebo o něco nezachytávaly. Pokud je plocha příliš velká, musí se volit steh plochý, tzv. vyplňovací. Je to podobný postup jako u malování jehlou, ale vzhledem k silnější bavlnce to jde rychleji. Stehy se nekladou vedle sebe, ale hřebenovitě a zapadají potom do sebe. Stonky se vyšívají většinou stonkovým stehem. Dalším typem stehu je uzlíčkový, který se používá mnohdy k vyplnění středů květin.
Vyšívací příze k vyšívání
Vyšívá se buď perlovkou nebo moulinkou. Na klasické a pracné malování jehlou se používá spíše moulinka protože je možné oddělit vlákna a vyšívat třeba jen dvoj či trojvláknem. Běžně si pro vyšívání získala oblibu perlovka. Je v klubíčkách a snadno se s ní pracuje. Má mnoho odstínů a barev, včetně melírovaných (použita např. na tulipánech).
[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]
Malování jehlou
Typické pro malování jehlou (plochý steh) je prolínání barev. Docílí se vyšitím přesahovaných plochých stehů bavlnkami v pozvolně odstupňovaných barevných tónech. To samozřejmně nelze na předloze znázornit, tam přichází na řadu fantazie vyšívajícího, případně okouknutí z nějaké hotové výšivky na fotografii. Začíná se vyšívat na vnějším okraji plochy nákresu a různě dlouhými stehy se postupuje směrem ke středu. Na okraji (kontuře) leží všechny plošky vedle sebe hustě, v další řadě se jehla vpichuje mezi stehy již vyšité. Stehy první a druhé řady jsou různě dlouhé. V průběhu řad se mění barvy stylem tón v tónu. Dosáhne se tím plastičnost. Vyšívání technikou „Malování jehlou“ je poměrně pracné, zato krásné.
Hotovou výšivku je vhodné ještě vlhkou (případně i naškrobenou) přežehlit. Aby se i látka blízko vyšitých částí vyžehlila, pomůže podložení froté ručníkem.