Jak se dělá vyvazovaná batika
Vyvazovaná batika se na rozdíl od voskové batiky nevytváří podle vzoru předem předkresleného na papír a pak na látku, ale vzor se tvoří vyvazováním nebo šitím podle vlastní představy.
Při vyvazované a šité batice nelze předem s jistotou určit kontury a tvar budoucího vzoru, což práci nijak neznehodnocuje, ale naopak je osobitým znakem této techniky.
Příprava textilu k batikování
Nejdříve dokonale odstraníme případnou apreturu – vypereme v pracím prášku, vymácháme, usušíme a vyžehlíme.

Barvící lázeň
Používáme barvy určené k barvení látek, které zakoupíme v obchodě – při přípravě barvy se řídíme pokyny od výrobce. Barvící lázeň musí být o něco tmavší, než je žádaný odstín, protože obarvená suchá tkanina je vždy světlejší než mokrá. Výslednou barvu je dobré předem vyzkoušet na ústřižku látky. Barvení se provádí v dostatečně velké smaltované nádobě – podle množství barvené látky.
Postup batikování
Vyvázanou látku nejprve opatrně namočíme od studené vody, aby nasákla a pak ji opatrně vyždímáme, abychom nepohnuli s úvazy. Ponoříme ji do horké barvící lázně, ve které s ní stále pohybujeme, přičemž musí být celá ponořená.
Nebarvíme ji zbytečně dlouho, protože barva by mohla proniknou přes nitě úvazu a barva by pak pronikla i do záhybů pod úvazy. Teprve po ustálení barvy (viz. návod od výrobce barvy) je možné začít rozmotávat úvazy a vytahovat stehy – pozor na jemné látky, které se mohou nešetrným odstraňováním poškodit. Pak ještě jednou vymácháme a necháme bez ždímání vykapat. Žehlíme ještě za vlhka – jedině tak odstraníme všechny záhyby a nařasení.