Úvod Ruční práce Batikování Vyvazovaná batika

Vyvazovaná batika

104
0
Batikování
Batikování

Jak se dělá vyvazovaná batika

Vyvazovaná batika se na rozdíl od voskové batiky nevytváří podle vzoru předem předkresleného na papír a pak na látku, ale vzor se tvoří vyvazováním nebo šitím podle vlastní představy.


Při vyvazované a šité batice nelze předem s jistotou určit kontury a tvar budoucího vzoru, což práci nijak neznehodnocuje, ale naopak je osobitým znakem této techniky.

Příprava textilu k batikování

Nejdříve dokonale odstraníme případnou apreturu – vypereme v pracím prášku, vymácháme, usušíme a vyžehlíme.

Batikování
Batikování

Barvící lázeň

Používáme barvy určené k barvení látek, které zakoupíme v obchodě – při přípravě barvy se řídíme pokyny od výrobce. Barvící lázeň musí být o něco tmavší, než je žádaný odstín, protože obarvená suchá tkanina je vždy světlejší než mokrá. Výslednou barvu je dobré předem vyzkoušet na ústřižku látky. Barvení se provádí v dostatečně velké smaltované nádobě – podle množství barvené látky.

Postup batikování

Vyvázanou látku nejprve opatrně namočíme od studené vody, aby nasákla a pak ji opatrně vyždímáme, abychom nepohnuli s úvazy. Ponoříme ji do horké barvící lázně, ve které s ní stále pohybujeme, přičemž musí být celá ponořená.


Nebarvíme ji zbytečně dlouho, protože barva by mohla proniknou přes nitě úvazu a barva by pak pronikla i do záhybů pod úvazy. Teprve po ustálení barvy (viz. návod od výrobce barvy) je možné začít rozmotávat úvazy a vytahovat stehy – pozor na jemné látky, které se mohou nešetrným odstraňováním poškodit. Pak ještě jednou vymácháme a necháme bez ždímání vykapat. Žehlíme ještě za vlhka – jedině tak odstraníme všechny záhyby a nařasení.