Úvod Pletení Návody na pletení Vzory lemů

Vzory lemů

329
0
Patentové vzory
Patentové vzory

Pletení vroubkového lemu

Oválný výstřih vyujímáme tak, že na jeho středu uzavřeme 10 až 15 ok (podle požadované šíře výstřihu a podle tloušťky příze). Pak na obou stranách výstřihu ujímáme ještě 1×3, 2×2 a dále po 1 oku až do potřebné šíře.


Lem: oka kolem výstřihu nabíráme tak, aby zarovnala oblouček. Přízi vedeme spodem vpichujeme z líce do rubu a oka protahujeme na líc těsně pod okrajem výstřihu. Pleteme kolem dokola na čtyřech jehlicích 1. Řadu obrace, 2. Řadu hladce, 3. Řadu obrace, 4. Řadu hladce a 5. Řadu obrace. 6. Řadu hladce a 7 řadu obrace, 8 řadu hladce a v 9. Řadě pleteme obrace a současně lem uzavíráme.

Pletení pružného dvojitého lemu

Vyšijeme těsně pod okrajem výstřihu zarovnávací linii řetízkovým stehem. Pak jehlicí nadzvedneme horní oblouček řetízkového stehu a protáhneme přízi, tak vpichujeme do každého řetízkového stehu a nabíráme oka pro lem. Pleteme na čtyřech jehlicích stále dokola. První 3 řady pleteme hladce, dalších 8 řad pružným vzorem 1:1 (1 oko hladce, 1 obrace), pak upleteme 1 řadu obrace (pro přehyb lemu). Dále upleteme 12 řad pružným vzorem, oka volně uzavřeme, lem přehneme do rubu a lehce přišijeme.
U silných pletacích přízí vytváří řada obrace pro přehyb lemu zajímavý efekt.