Jak se pletou krácené řady
Krácených řad můžeme využít při tvarování náramenic, prsních záševků, rozšířených sukní, pláštěnek atp.
Princip spočívá v tom, že postupně necháváme určitý počet ok na okraji neupletených a pak je buď postupně, nebo najednou přepleteme.
Podle hustoty úpletu si vypočteme potřebnou délku a hloubku zešikmení nebo záševku.
Například při hustotě 25 ok a 32 řad na 10cm2 musíme pro záševek dlouhý 10 cm a hluboký 3 cm vykrátit 25 ok v 10 řadách.
Vodorovný záševek
Dopleteme až do výše. kde potřebujeme prsní záševek. V těchto místech neupleteme posledních 25 ok u stranního okraje, ale práci obrátíme a pleteme zpět. V další lícové řadě upleteme o 5 ok více, takže z 25 ok nechaných v klidu zbývá pouze 20 ok v klidu, opět práci obrátíme a pleteme zpět. Tak postupně počet ok nechaných v klidu v každé druhé řadě snižujeme o 5 ok, až opět můžeme plést přes celou šíři. Tím je záševek hotov.
Šikmý záševek
Tento záševek musíme vyplétat dříve než vodorovný, aby nevyšel příliš vysoko. Směřuje šikmo nahoru. Tento způsob můžeme také využít při pletení náramenic.
Postupujeme takto:
Posledních 5 ok u stranního okraje neupleteme, práci obrátíme, nahodíme vlnu na pravou jehlici (kde zůstala neupletená oka) a pleteme zpět. V následující řadě budeme plést opět o 5 ok méně, nahodíme, práci obrátíme a pleteme zpět. Tak postupně necháváme v klidu v každé druhé řadě dalších 5 ok, až do celkové délky záševku nebo náramenice (např. 25 ok). V další řadě pleteme již nad všemi oky a to tak, že v lícové řadě splétáme nahozené oko s dalším okem hladce (v rubové řadě bychom museli nejprve nahozené oko přemístit vždy před následující oko a toto oko pak splést s nahozeným obrace). Tímto způsobem můžeme vypracovat zešikmení i u vroubkového vzoru.