Úvod Pletení Okraje pleteniny

Okraje pleteniny

159
0
Okraj pleteniny
Okraj pleteniny

Jak se pletou okraje pleteniny?

Jednoduchý okraj

Krajová oka pleteme stejným způsobem na pravém i levém okraji, a to tak, že poslední (krajové) oko sejmeme s nití vpředu a toto oko na začátku další řady upleteme anglicky (tj. hladce za zadní smyčku).


Jednoduchý okraj můžeme zpevnit přeháčkováním (na hotové pletenině) pevnými oky takto:
Z líce do rubu vpíchneme mezi krajové a další oko * stejným způsobem vpíchneme mezi krajové a další oko o řadu výš, nahodíme a protáhneme najednou vpíchnutím i okem na háčku *. Tak pokračujeme podél celého okraje, tím se utvoří úzká rulička z krajových ok a uháčkovaných pevných ok.

Vroubkový okraj

Je zvlášť vhodný u vroubkového vzoru (pleteného hladce po rubové i lícové straně). Pleteme hladce až do konce řady, takže i krajové oko upleteme hladce a toto oko na začátku příští řady sejmeme tak, že ho nabereme na pravou jehlici směrem zprava doleva, při čemž přízi vedeme za jehlicí.


Okraj s dutinkou

U částí pletených plastickým vzorem působí úhledně okraj ukončený dutinkou, kterou pleteme nad 3 oky takto:
Na začátku řady upleteme první oko hladce, druhé oko sejmeme bez pletení a přízi vedeme vpředu před okem, třetí oko upleteme hladce – dále pokračujeme plastickým vzorem.
Na konci řady upleteme poslední 3 oka tak, že třetí oko od konce sejmeme bez pletení a přízi vedeme vpředu před okem, druhé oko upleteme hladce, krajové oko opět sejmeme bez pletení a přízi vedeme vpředu před okem.

Okraj pleteniny
Okraj pleteniny