Úvod Háčkování Pikotky

Pikotky

760
0
Háčkování pikotky
Háčkování pikotky

Návod na háčkování pikotek

Pikotky se mohou háčkovat několika způsoby, buď samostatně jako prýmek k přišívání nebo našívání, nebo jako základ pro další háčkování, anebo jako vzdušný krajkový vzor.


Pikotky k přišívání – uháčkujeme čtyři volnější řetízková oka, pak vbodneme háčkem přes 3 oka zpět do prvního řetízkového oka, pracovní nit nahodíme na háček a protáhneme ji nabodnutým okem, znovu nahodíme a nit protáhneme oběma oky na háčku, čímž vlastně máme uháčkovaný krátký sloupek. Další pikotku háčkujeme stejným způsobem od začátku popisu práce, tj. 4 řetízková oka atd. Do řetízkového oka vbodneme za dvě nitky, protože jinak by nebyla pikotka dost pevná. Práce se usnadní, když držíme háčkování v kolmé poloze.

Háčkování pikotky
Háčkování pikotky

Další pikotku háčkujeme stejným způsobem od začátku popisu práce, tj. 4 řetízková oka atd. Do řetízkového oka vbodneme za dvě nitky, protože jinak by nebyla pikotka dost pevná. Práce se usnadní, když držíme háčkování v kolmé poloze.

Háčkování pikotky
Háčkování pikotky

Pikotky pracované na pevném základě – nejprve uháčkujeme pevný základní kraj do potřebné délky. začínáme dvěma řetízkovými oky, háček vbodneme zpět do prvního z nich a uháčkujeme krátký sloupek. Pak vbodneme háček pod kolmou smyčku po levé straně tohoto krátkého sloupku a opět uháčkujeme krátký sloupek. Takto pokračujem v háčkování sloupků až do potřebné délky. Tento základ se netáhne, je výhodný zvláště pro začátečnice, které ještě nedovedou odhadnout potřebnou délku začátečního řetízku.

Háčkování pikotky
Háčkování pikotky

Pikotky přiháčkované k pevnému základu – začínáme novým klubíčkem opět po lícové straně u začátku pevného základu. Vpíchneme háčkem pod obě vodorovné nitky prvního krátkého sloupku, nahodíme pracovní nit na háček a protáhneme ji nabodnutým sloupkem a pak do něho uháčkujeme ještě jeden krátký sloupek. Dále háčkujeme pikotky: uháčkujeme 3 řetízková oka, zpět do druhého z nich uháčkujeme krátký sloupek a do prvního oka dlouhý sloupek. Pikotku připojíme pevným okem do třetího krátkého sloupku základu, přičemž háček vbodneme za obě nitky sloupku.

Háčkování pikotky
Háčkování pikotky

Pikotkový prýmek můžeme skrytě přišít tak, aby šikmé nitky volného okraje tvořily lem výstřihu, rukávků, kapsiček. Nebo pikotkový proužek dolním okrajem předního a zadního dílu a na jeho volné straně budeme pracovat jako vzor.

Háčkování pikotky
Háčkování pikotky