Úvod Ruční práce Kreativní techniky Lisování květin

Lisování květin

277
0

Lisované květiny můžeme použít jako skvělou dekoraci, využitelnou v moderním interiéru. V zimě nám lisované květy připomenou slunce a léto.


Které květy jsou vhodné pro lisování

Lisovat můžeme všechny druhy květů a listů – mimo zákonem chráněných. Lisovat můžeme i plnokvěté růže, a to tak, že odstraníme několik středových listů, aby měla lepší tvar. Ideální je šípková růže, proto její květy jsou ploché.

Pro svoji barevnost lisujeme zejména macešky, sasanky, měsíček, petúnie, z listů pak všechny druhy kapradin, břečťan a všechny druhy listů stromů.

Petunie - květy vhodné pro lisování
Petunie – květy vhodné pro lisování

Jak lisovat květiny

Lisování květin patří k technikám, které nejsou nijak náročné na vybavení, ani na prostor. Pro práci nám stačí dva savé papíry a kniha.

Jak lisovat květiny
Jak lisovat květiny

Tip pro lisování: když spěcháme, můžeme využít tzv. rychlé lisování pomocí papírů a žehličky. Využít lze také domácí lis, který využívá desky z překližky spojené pomocí šroubů a křížkových matek.

Tip na využití lisovaných květin při dekorování


Vylisovanými květy a listy můžeme pomocí lepidla ozdobit jmenovky, obaly na sešity, rámečky na obrázky, atd. Lepíme na papír, sklo, dřevo. Nakonec můžeme květiny přelakovat a tak uchovat jejich přirozenou krásu. Při práci používáme minimální množství lepidla, aby neprosáklo a neznehodnotilo obrázek.

Využití lisovaných květin při dekorování
Využití lisovaných květin při dekorování

Pozor! Květy po vylisování změní svou barevnost. Bílá se promění ve smetanovou, červená a modrá barva po vylisování získají tmavší odstín a zelená barva reaguje pokaždé jinak – některá ztmavne, jiná zesvětlá.

Využití lisovaných květin při dekorování
Využití lisovaných květin při dekorování

Tip pro práci: místo lepidla můžeme použít tavnou pistoli.

Také hledáte: lisování květin, lisování květin žehličkou, jak rychle vylisovat květiny, lisování listů, jak lisovat květiny