Úvod Pletení Raglánové ujímání

Raglánové ujímání

353
0
Raglánové ujímání
Raglánové ujímání

Jak se plete a co je raglán

Pleteme-li od průramku všechny díly společně, odpadá dodatečné sešívání a spojení dílů je úhlednější.






Pulovry pak můžeme doplést na kruhové jehlici stále dokola (pak místo rubové řady upleteme každou sudou řadu bez ujímání), vesty a kabátky doplétáme rovněž na kruhové jehlici, ale v řadách tam a zpět (čili v lícových k rubovým).

Raglánové ujímání s „pěšinkou“

Pleteme žerzejem (líc hladce – rub obrace). V místech ujímání označíme 2 oka (tj. krajová oka spojených dílů).
V lícových řadách splétáme první označené oko s předcházejícím okem hladce a druhé označené oko s následujícím okem přetažením (tj. druhé označené oko sejmeme hladce s přízí vzadu, upleteme další oko za ním a sejmuté přes upletené přetáhneme).
Rubové řady pleteme bez ujímání.
Dopleteme do potřebné výše a lem kolem výstřihu pak připlétáme pružným vzorem 2:2 (tj. 2 hladce – 2 obrace) tak, aby hladká oka lemu navazovala na pěšinku raglánového ujímání.

Raglánové ujímání s úzkým copánkem

V místech určených pro ujímání raglánu vyčleníme 6 ok pro ozdobný proužek (3 oka z jednoho a 3 oka z druhého spojeného dílu). První a šesté oko označíme barevnou nitkou.
1. řada (líc): hladce a na předělu dílů nad šesti oky pleteme takto: 1 hladce (první označené oko) – 1 obrace – 2 hladce (pro úzký copánek) – 1 obrace – 1 hladce (druhé označené oko).
2. řada (rubovou) a všechny sudé řady pleteme bez ujímání tak, jak se oka jeví.
3. řada a všechny liché řady: hladce – v místech ozdobných proužků pleteme takto: první označené oko spleteme s předchozím okem hladce – 1 obrace – 2 hladká oka křížíme vlevo (tj. nejprve upleteme druhé oko anglicky, necháme na levé jehlici, upleteme první oko hladce a pak obě upletená oka pustíme z levé jehlice) – 1 obrace – druhé označené oko a oko za ním spleteme přetažením (tj. označené oko sejmeme hladce s přízí vzadu, pak upleteme hladce další oko a sejmuté přes něj přetáhneme).






Raglánové ujímání s širším ozdobným pruhem

V místech určených pro ujímání raglánu vyčleníme 10 ok pro ozdobný pruh (5 ok z jednoho a 5 ok z druhého spojeného dílu). První a desáté oko označíme barevnou nitkou.
1. řada (líc): hladce – na předělu dílů nad deseti oky pleteme takto: první označené oko spleteme s předcházejícím okem obrace – 1 hladce – 1 obrace – 4 hladce (pro plastický proužek z křížených ok) – 1 obrace – 1 hladce – druhé označené oko a oko za ním spleteme obrace.
2. a 4. řada a všechny sudé řady pleteme jak se oka jeví, bez ujímání a křížení.
3. řada: hladce – raglánový pruh pleteme takto: první označené oko a oko před ním spleteme obrace – 1 hladce – 1 obrace – 2 oka křížíme vpravo (nejprve upleteme druhé oko hladce, necháme na levé jehlici, pak upleteme první oko hladce a obě upletená oka pustíme z levé jehlice ) – 2 oka křížíme vlevo (nejprve upleteme druhé oko anglicky, necháme na levé jehlici, pak upleteme první oko hladce a obě upletená oka pustíme z levé jehlice) – 1 obrace – 1 hladce – druhé označené oko a oko za ním spleteme obrace.
5. řada: hladce – raglánový pruh pleteme takto: první označené oko a oko před ním spleteme obrace – 1 hladce – 1 obrace – 2 oka křížíme vlevo – 2 oka křížíme vpravo – 1 obrace – 1 hladce – druhé označené oko a oko za ním spleteme obrace.
6. řada: jako 2. řada.
Opakujeme od 3. řady.






Raglánové ujímání splétáním 3 ok obrace

Pleteme rýžovým vzorem:
1. ř.: 1 oko hlade – 1 obrace – střídáme v celé řadě.
2. ř.: pleteme jak se oka jeví (nad hladce hladce, nad obrace obrace).
3. ř.: nad hladce obrace a nad obrace hladce.
1. ř.: pleteme jak se oka jeví.
Opakujeme od 1. řady.
V místech určených pro raglán a označených barevnou nitkou splétáme v každé liché řadě 3 oka obrace.