Úvod Vyšívání Richelieu Richelieu

Richelieu

918
0
Richelieu

Co je Richelieu?

Základem techniky Richelieu je svislý kroužkovací steh ukládaný stejnoměrně do výšky i do šířky. Smyčky při vyšívání Richelieu musíme stejnoměrně utahovat. Čím jsou stehy hustší a nižší, tím je výšivka hezčí. Vyšíváme dvěma nitkami mulinky nebo perlovkou.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Když nám v jehle končí nit, provlečeme ji na zadní stranu asi 1 cm pod nitě výšivky. Novou nit provlečeme tímtéž místem, ale opačným směrem. Zachytíme o smyčku a pokračujeme ve vyšívání.

Překreslení vzoru při vyšívání Richelieu

Na pauzovací papír si nakreslíme kresbu celé dečky. Na látku položíme kopírovací papír, na to vzor a překopírujeme ho pečlivě na látku. Dobře udělaná kresba je základem dokonalé výšivky. Potom látku se vzorem přežehlíme, aby se nám vzor při vyšívání nerozmazával.

V dnešní době lze zakoupit množství ubrusů a deček s již předtištěným vzorem. Ušetříme si tak čas překreslováním. Navíc vzory jsou na látce natištěné pravidelně. Vyhneme se tak nepravidelnostem, které vznikají při ručním překreslování.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Technika vyšívání Richelieu

Začneme vyšívat kroužkovacím stehem. Smyčky stehů musí být na té straně, kde budeme vzor vystřihovat. Když přijdeme s vyšíváním k vyznačenému sloupku, musíme mít protilehlou stranu vyšitou. Je to proto, abychom měli sloupek o co zachytit. Smyčky na jedné i na druhé straně musí být proti sobě.

Sloupek šijeme takto: když přijdeme k vyznačenému sloupku, jdeme nití po vyznačené čáře na druhou stranu. Tam zachytíme nit o smyčku a vrátíme se zpět. Znovu zachytíme nit o smyčku, ještě jednou se vrátíme na druhou stranu. Zachytíme nit o tutéž smyčku. Takto máme napnutých 6 nití mulinky. Zpět se vrátíme tak, že tyto nitě co nejhustěji obtáčíme. Neobtáčíme špičkou jehly, ale ouškem. Hotový sloupek se nesmí vlnit, ani být velmi napnutý.

Když jsme ukončili obtáčení, zachytíme nit o smyčku a pokračujeme ve výšivce. Spojovací sloupek můžeme místo obtáčení hustě obšít kroužkovacím stehem. První způsob je však rychlejší.

[insert_php]include (get_template_directory() . „/include1.php“);[/insert_php]

Vystřihování motivů Richelieu

Když máme dečku vyšitou, vypereme ji, abychom odstranili zbytky kopírovací tuhy. Z rubu ji na měkké podložce přes mokré plátno vyžehlíme. Z téže strany začneme ostrými nůžkami s dobrou špičkou motivy vystřihovat. Musíme dávat pozor, abychom nepřestřihli nit nebo spojovací sloupek. Když jsme s vystřihováním hotovi, dečku ještě jednou vypereme.

Richelieu
Richelieu